Terapeutické centrum Modré dveře otevřelo v Praze krizové centrum

27. 9. 2017

Krizová pomoc, kterou centrum nabízí v pražské Hostivaři, je bezplatná a anonymní, otevřená všem lidem nacházejícím se v krizové situaci. 

Krizové centrum v Praze 10 – Hostivaři

Přijít lze každý den mezi 9. a 15. hodinou (předchozí objednání není nutné, ale pokud je to možné, je lépe dopředu se ohlásit). Krizové centrum  najdete na adrese K Horkám 23/16, Praha 10 – Hostivař. Pracovníci centra za lidmi v krizové situaci mohou vyrazit i do terénu, pokud jejich situace návštěvu centra neumožňuje.

Více se dozvíte v níže přiložené zprávě centra Modré dveře:

Potřebujete pomoc? Přijďte do Modrých dveří  

Jana se jen pomalu osměluje a rozpovídává. Zpočátku jsou její věty střídány dlouhými pomlkami a tichým pláčem. Postupně v ní rostla síla. Síla povědět a sdílet situaci, která ji dohání k zoufalství. Žije v domácnosti se dvěma dětmi a přítelem. Moc se snaží, ale nejde to. „Je to moje vina,“ opakuje stále. Přítel se vrací domů často pozdě. Buď z práce, nebo od kamarádů. Neustálí dětský řev a pláč ho štvou, a tak tráví čas mimo rodinu. „A když se vrátí, tak to není dobré. Doma není uklizeno a já jsem tak utahaná, že nemám na nic chuť,“ říká Jana. Dost často pak následují výčitky a křik. Jana už neví, jak dál, a má strach. Naposledy se na ni přítel i rozpřáhl. Naštěstí se nic nestalo. „On bývá trochu prudší,“ dodává Jana.

Příběhy jako tento se odehrávají i mezi námi. Možná je znáte z doslechu, možná o nich víte, možná je prožíváte. Každý z nás se může občas dostat do situace, v které je ztracený a neví kudy kam. Nikdy nic takového nezažil, neví, jak se zachovat. Nebo nemá sílu. Už je tak vyčerpaný, že i kdyby věděl, tak by to asi nedokázal. Příčin, proč se ocitáme v situacích, které nedokážeme zvládnout, je spousta. Nechceme jiné obtěžovat žádostí o pomoc, stydíme se za to, co se děje, bojíme se nebo jen netušíme, kdo by nám mohl pomoci.

I situace, které řešíme, jsou různé. Oznámení lékaře o těžké nemoci, nepřátelský kolektiv v zaměstnání, problémy v partnerství, úmrtí blízké osoby, dluhy a podobně. Výčet situací, které nás mohou srazit na kolena, by byl dlouhý. Pokud uvedené situace nedokážeme v rozumném čase zvládnout sami nebo s pomocí svých blízkých, jedná se o krizi. Každý z nás se s ní někdy potká. A stejně tak, jako když jsme nemocní, jdeme k lékaři, tak je dobré v krizové situaci vyhledat podporu a pomoc krizového centra.

Jedno z takových center se nově otvírá v Praze-Hostivaři. Jedná se o krizové centrum provozované Terapeutickým centrem Modré dveře. V Praze poskytuje pedagogicko-psychologické poradenství, terapeutické služby a vzdělávací semináře. Nově od září 2017 také krizové poradenství. S touto službou má organizace velké zkušenosti. Od roku 2012 provozuje krizové poradenství v Kostelci nad Černými lesy.

Krizová služba v Praze je služba bezplatná a otevřená všem lidem nacházejícím se v krizové situaci. Přijít můžete každý den od 9.00 do 15.00 hodin. Předchozí objednání není nutné, ale pokud je to možné, vřele ho doporučujeme, abychom mohli zaručit, že se vám budeme moci okamžitě věnovat. Najdete nás na adrese K Horkám 23/16, Praha 10 – Hostivař. Zároveň za Vámi můžeme vyrazit i do terénu, pokud vaše situace neumožňuje návštěvu našeho centra. Jak už bylo řečeno, služba je bezplatná a anonymní. Proto řešíte-li krizovou situaci, neváhejte a přijďte.

Projekt krizové pomoci je podpořen Nadací rozvoje občanské společnosti z prostředků The VELUX Foundations.

Za tým krizové pomoci Martin Galbavý, výkonný ředitel Modré dveře Praha